Skip to main content

Archive - 2013 - Sports Article

June 19th

Whitko boys track awards

June 19, 2013

Whitko High School held its spring sports awards banquet recently.

Pictured, boys track winners, from left: Kuyler Bailey, Coaches’ Award; Connor Stouder, Most Valuable Award and Walker Hobbs, Most Promising.

June 18th

One-mile wonder

June 18, 2013

Hannah Reid, Columbia City, swam in the 2013 Glen S. Hummer Huntington Mile in Lake Clare Saturday, winning her age group — 11-12-year-olds.

She swam one mile in an open water race. It is a U.S. sanctioned swimming event, and swimmers came from all over Indiana to compete.

June 17th

’Busco thrower 8th at meet of champs

June 17, 2013

FORT WAYNE — Fresh off of a seventh-place shot put finish at the Indiana State Track and Field Meet, Churubusco senior Austin McClure put an exclamation point on his 2013 season.

McClure came in eighth in the shot put at the Midwest Meet of Champions in Fort Wayne Saturday.

The event draws senior track and field athletes from Indiana, Michigan and Ohio.

Columbia City girls tennis awards

June 17, 2013

Columbia City’s girls tennis team applauded its top players recently.

Pictured, from left: Breanna Hicks, Team Captain and Honorable Mention Doubles All-Northeast Hoosier Conference; Alaina Beckner, Honorable Mention Doubles All-NHC; Celine Rongos, Most Valuable Player, Most Matches Won, Coaches Award, 1st-Team All-Conference and All-District; Macie Hinen, Mental Attitude and 2nd-Team All-NHC; and Sydney Ford, Most Improved and 2nd-Team All-NHC.

June 15th

Wing class winner

June 15, 2013

Blane Culp, Columbia City High School wrestling coach, won the wing class at Miami County Speedway in Peru last weekend.

June 14th

Columbia City softball awards

June 14, 2013

Columbia City’s girls softball team held its awards ceremony June 6.

Award winners, pictured from left: Emily Gangwer, Defense and 1st-Team All-Northeast Hoosier Conference; Brey Ousley, Mental Attitude; Hannah Schnorr, Most Valuable Player and 1st-Team All-NHC; Amanda Sands, Most Improved and 2nd-Team All-NHC; Krystin VanHouten, Pitching Award.

Not Pictured: Allie Vodde, Offense Award; Misty Hyndman, Coaches Award.

June 13th

Columbia City girls basketball camp

June 13, 2013

Columbia City’s girls basketball team held its youth camp in May.

Pictured are fourth and fifth graders who participated in the camp.

Front row, from left: Arissa Cody, Emma Souders, Riley Bunyan, Carly Mabie, Heidi Bolinger and Katie Hoag.

Second row: Ally Willson, Jada Conrad, Grace Schrader, Emma Nicodemus, Rebecca Kessler and Kendall Scott.

Third row: Shawna Hall, Brayden Lickey, Adrienne Klefeker, Olivia Shearer, Gabby Fry, Madison Whaley, Ashleigh Bechtold, Brianna Eiler and Kendall Longenbaugh.

June 12th

Columbia City girls basketball camp

June 12, 2013

Columbia City’s girls basketball team held its youth camp in May.

Pictured are first through third graders who participated in the camp.

See Thursday’s edition of The Post & Mail for a photo of fourth- and fifth-grade campers.

Front row, from left: Kennedy Hickey, Megan Baxter, Kendra Sheets, Addison Baxter, Kelsey Snider, Cierra Wissler, Sydney Moore and Jada Van Houten.

Second row: Natalie Brower, Kela Dillon, Mackenzie Mabie, Melissa McCoy, Skyler Ewing, Hannah Harris, Mikaela Austin and Katie Bolinger.

REALIGNMENT: Right at home for Leo, Huntington

June 12, 2013

COLUMBIA CITY — Columbia City High School and five other schools welcomed two new compatriots to a new conference that will begin play in two years.

Huntington North and Leo will join Columbia City and five other schools: Bellmont, DeKalb, East Noble, New Haven and Norwell in a new, yet-unnamed conference that will commence competition in the fall of 2015.

Until that time, the six Northeast Hoosier Conference (NHC) schools will play out the final two years of that conference with Carroll and Homestead.

June 10th

Col. City girls track awards

June 10, 2013

Columbia City’s girls track team held its awards banquet recently.

Pictured, front row form left: Regan Decker, Mental Attitude Award; Kalisha Goree, Most Outstanding Track Athlete and Hannah Wappas, Rookie of the Year.

Back row: Megan Deutsch, Most Improved Field Event and Coaches Award; Marissa Evilsizer, Most Improved Runner; Samantha Roush, Most Valuable Runner and Carlee Hearld, Most Valuable Field Event.

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes